Havayı Nasıl Temizler?

Kirli hava insan metabolizmasını olumsuz etkiler. Bazılarımız bu etkileri daha az hissederken ufak çocuklar ve yaşlılar gibi bağışıklık sistemi daha güçsüz kişiler bu etkileri daha çok hissederler. Astım, kalp ve akciğer sorunları olan kişilerde kirli havadan çok çabuk etkilenirler.

Negatif iyonlar doğanın en güçlü hava temizleyici ajanlarıdır. Havada dolaşan bakteri, virüs, alerjen, küf, mantar, kötü koku, sigara dumanı, kir gibi tüm zararlı partiküller pozitif yüklüdürler. Negatif iyonlar havadaki bu zararlı partikülleri kendine çekerek yakalayıp bir araya toplar. Büyüyen ve havada asılı kalamayacak kadar ağırlaşan bu zararlı partiküller zemine çökerek soluduğumuz havadan uzaklaştırılırlar. Ayrıca bu iyonizasyon sırasında, bakteri ve virüs gibi zararlı canlıların yapıtaşları da bozularak sağlığımıza zarar vermeleri engellenir.

Şelalelerden şiddetli bir şekilde dökülen dalgalar, okyanustaki dalgalar, yıldırım, yağmur ve bulutlarda oluşan sürtünme etkisi, topraktan ve kayalardan çıkan doğal enerji yayılımı, uzaydan gelen kozmik ışınlar, bitkilerin fotosentezi, fırtınalar ve rüzgarlar iyon oluşumunu sağlayan başlıca doğal etkenlerdir.

Şelalelerde olduğu gibi, sert bir yüzeye çarpan su moleküllerinden ayrılan elektronlar çevreye yayılırken, geride kalan pozitif yüklü su molekülleri zemin tarafından nötralize edilirler. Deniz kıyısında ve nehir kenarlarında, dalgaların kıyıdaki kayalara çarptığı yerlerde de her zaman negatif iyon sayısı pozitif iyon sayısından çok daha fazladır. Benzer durum, sabahları almış olduğumuz duşta da gerçekleştiği için, duştan parçalanarak fışkıran suyun ürettiği negatif iyonlar güne daha zinde başlamamıza katkıda bulunurlar.

Yapılan ölçümler neticesinde, Niagara Şelalesi çevresindeki negatif iyon sayısının 100.000 adet / cm³ değerinin üzerine çıktığı tespit edilmiştir. Yani Niagara Şelalesini dünyanın en büyük negatif iyon fabrikasıdır.